Kad smo prije godinu dana osnivali klub kao zgodan slogan nam se činio AK Forca – nova snaga u trkačkom svijetu! To je bila više igra riječi i dobro je zvučalo, ali 12 mjeseci poslije možemo reći da to i jesmo, barem u rekreativnom trkačkom svijetu. 🙂 Klub je osnovan s ciljem da rekreativnim trkačima, kojih u Zagrebu ima sve više, organiziramo stručno vođene treninge. Ideja o osnivanju kluba postoji već nekoliko godina, ali stvarna potreba koja bi nas pokrenula u tu avanturu javila se tek prošle godine. Nakon godine dana rada u “adidas školi trčanja” dobili smo stotinjak novih trkačica i trkača koji su htjeli nastaviti s rekreativnim bavljenjem sportom pa se osnivanje kluba činilo kao logično rješenje. Sam rad postaje daleko kompleksniji jer obuhvaća širok spektar sportaša i rekreativaca. Od onih koji se tek spremaju napraviti prve trkačke korake do vrlo uspješnih maratonaca i maratonki, triatlonaca, ironmana, biciklista i trekera. Imamo godine školovanja, treniranja i iskustva iza sebe i svoj način rada koji se kroz godine pokazao uspješnim i htjeli smo tako nastaviti i dalje.

b

Osnovna svrha našeg kluba je zajedničko treniranje i organiziranje zajedničkih odlazaka na utrke i izlete. Želja nam je da što više odraslih ljudi uvedemo u svijet trčanja, da iz godine u godinu gledamo kako ljudi koji se do sada nisu bavili sportom postaju trkači, stvaraju nova prijateljstva u našem klubu, zajedno treniraju i vesele se uspjesima svojih kolega. Da okupljamo i motiviramo naše trkače i pomognemo im da ostvare svoje trkačke ciljeve. Upravo iz tih razloga dva puta godišnje “otvaramo” školu trčanja za početnike. Mi nismo izmislili ni trčanje, a ni školu trčanja, no možemo reći kako taj projekt vodimo vrlo kvalitetno o čemu najbolje govore iskustva naših dosadašnjih polaznika i veliki broj njih koji i dalje trče i redovito dolaze na treninge. U klubu trenutno trenira više od 150 trkačica i trkača i velika većina njih je započela trčati upravo kroz školu trčanja.

IMG_3338-2

Ove godine proljetna škola trčanja počinje sredinom ožujka (najvjerojatnije 18.3.), a prijave za istu su upravo počele. Prije prvih treninga organizirati ćemo i uvodno predavanje (11.3.) na kojem ćemo predstaviti klub, trenere, plan treninga i utrka, te vas na taj način uvesti u svijet trčanja. Prije i poslije predavanja će biti upisi, a jedan upisni rok će biti između uvodnog predavanja i prvog treninga. A u nastavku teksta donosimo neke najosnovnije informacije koje zanimaju svakog budućeg polaznike škole trčanja.

TERMINI TRENINGA:

Početni termini škole trčanja su UTORAK, ČETVRTAK i SUBOTA u 18:30h, a treninzi traju oko 45-60min. U ljetnim mjesecima treninge kroz tjedan zbog vrućine i dužeg dana pomičemo malo kasnije, a subotnji treninzi sele u jutarnji termin.

LOKACIJA:

Većina treninga održava se na Savskom nasipu i obližnjem Jarunu, a povremeno (subotom) treniramo u Maksimiru ili na Sljemenu. Razlog tome su svlačionice koje imamo u Veslačkom klubu Trešnjevka (Savska cesta 183). Prostor veslačkog kluba je novouređen s lijepim svlačionicama i mogućnošću tuširanja poslije treninga. Pored kluba se nalazi i travnato nogometno igralište na kojem u toplijim mjesecima održavamo vježbe snage za naše članove.

1276811_209411982566129_1675969945_o

TRENINZI:

Treninzi u školi trčanja su prilagođeni potpunim početnicima. Kreće se s kombinacijom trčanja i hodanja da bi se postupno izbacilo hodanje, a daljnji napredak se očituje u sve većim duljinama koje se pretrče na treningu da bi kasnije nastavili sa spuštanjem tempa, tj. ubrzavanjem. Osim trkačkih treninga, za svoje članove organiziramo i vježbe snage za trup, ali s tim ne započinjemo u ožujku već u svibnju kada su dani puno duži i topliji.

GRUPE:

Polaznici škole trčanja će nakon uvodnog tjedna biti podijeljeni u 3-4 grupe po trenutnoj formi i trkačkom iskustvu. Do sada smo u školu trčanja upisivali 60-80 polaznika što znači da se trči u grupama od 20-ak ljudi, a na taj način se treneri vrlo brzo upoznaju sa svim trkačima što u nekim situacijama omogućava i individualizirani plan treninga. Isto tako, polaznici škole trčanja se međusobno puno brže i bolje upoznaju. Prvih nekoliko mjeseci polaznici škole trčanja trče u svojim terminima, a kasnije se se povremeno grupe spajaju s već postojećim grupama u klubu i svi treniraju zajedno.

1412612_225388374301823_2063772232_o

OPREMA:

Sve što vam treba za prvi trening su tenisice (ne nužno za trčanje), trenirka i bočica s vodom ili sokom. Na predavanju će također biti riječi o opremi, ali ne trebate žuriti s nabavkom kompletne opreme za trčanje, najprije protrčite. 🙂

TRENERI:

Trenerski tim čine trkačice i trkači s puno iskustva kako u trčanju tako i u podučavanju drugih kako što uspješnije napraviti prve trkačke korake. Glavni trener u školi trčanja je Goran Murić, profesor kineziologije s dugogodišnjim iskustvom rada u atletici i rekreativnom trčanju. Uz njega tu su još Kristina Škevin, Daria Tonai, Ante Mimica i Marko Valičević.

UTRKE:

Glavni cilj škole trčanja je od netrkača napraviti trkače dok sudjelovanje na utrkama nije obaveza. No jedan veći dio na kraju ipak postavi i taj dodatni cilj – istrčati polumaraton, u čemu većina i uspije. Ove godine polaznike škole trčanja pripremati ćemo za Zagrebački ili Ljubljanski polumaraton koji su u listopadu, a do tada ćemo organizirano nastupiti na nekoliko kraćih pripremnih utrka.

1185542_10151652689366436_468916788_n

PRIJAVA:

Za proljetnu školu trčanja možete se prijaviti putem prijavnog obrasca.

Za više informacija pošaljite mail na trkacki.klub.forca@gmail.com ili malo klikajte po našoj stranici. Mnogo informacija nalazi se u padajućim izbornicima, samo ih treba pronaći. 🙂