Iako zbog pandemije koronavirusa već nekoliko dana nismo u mogućnosti organizirati grupne treninge, većina Forcašica i Forcaša je nastavila sa svojim redovitim aktivnostima. Neki trče sami, a neki u manjim grupama držeći se propisanih mjera o trčanju na “sigurnom” razmaku. No teško je držati “siguran razmak” ako dođete na Jarun ili savski nasip u poslijepodnevnim satima jer većina naših sugrađana, slušajući preporuke stručnjaka, bira boravak na otvorenom umjesto ostanka doma. U ovom tekstu predložit ćemo vam nekoliko manje poznatih staza za trčanje koje možete posjetiti kako bi izbjegli slalom na Jarunu i nasipu. Neke su malo van grada i do njih trebate doći autom ili biciklom, a neke su zapravo jako blizu naših uobičajenih ruta za trčanje, samo treba malo prijeći na drugu stranu Save ili krenuti na zapad umjesto na istok.

  1. Jezera Orešje i Rakitje

Na krajnjem zapadu gradu, blizu Podsuseda nalaze se ova dva jezera oko kojih se može trčati. Podloga je makadam, a staza je ravna. Krug oko jezera Orešje je 3,3km, a oko jezera Rakitje se može napraviti krug od 4-5km.

 

Jezero Orešje

Jezero Orešje

Jezero Rakitje

2. Šljunčare u Blatu

Nedaleko od jezera Rakitje nalaze se šljunčare (jezera) u Blatu. Do njih možete doći savskim nasipom (5-6km južnom stranom od Savskog mosta) ili automobilom preko Lučkog. Krug oko svih jezera (ima ih 4) dug je oko 4,5km, potpuno je ravan, a podloga je makadam.

Kristina kruži oko jezera u Blatu

3. Savski nasip prema Jankomirskom mostu i Blatu

Osim jezera možete trčati i savskim nasipom, ali ne na potezu između Savskog mosta i Mosta mladosti gdje inače trčimo, već krenite malo na zapad. Sjeverna strana nasipa od ŠRC Mladost prema Jankomirskom mostu je nasuta šljunkom baš kao i ovaj dio nasipa gdje svakodnevno treniramo. Ne baš cijelom dužinom, ali ima 5km nasute staze u jednom smjeru. Na tom dijelu nasipa ima trkača, ali puno manje nego na Jarunu, Bundeku i krugu oko mostova. Na južnoj strani nasipa od Jadranskog mosta, uz “nikadizgrađenu” Sveučilišnu bolnicu do šljunčara u Blatu ima puno manje trkača, ali je podloga travnata. Ako vam ne smeta trčanje po travi, a sad kad se ionako ne spremamo za nikakve utrke preporučuje se malo odmaknuti od uobičajenih staza i podloga, uvijek se možete spustiti na stazice ispod nasipa i pobjeći od drugih trkača, šetača i biciklista. Jedino što tamo vlasnici pasa znaju puštati svoje ljubimce… Mana svih ovih staza je što nisu osvijetljene pa se ne mogu koristiti kad padne mrak. No uskoro dolaze duži dani, a i sve manje ljudi nažalost radi ovih dana pa imamo puno slobodnog vremena i ranije u danu.

Savski nasip kod Jankomirskog mosta

Na dužinama u pripremi za maraton možete na jednom treningu istrčati sve ove staze. Ako ne poznajete baš najbolje teren uvijek možete isplanirati rutu na Garmin Connectu pa da vas “Đurđa” vodi kroz trening. 🙂

Sve staze u jednom treningu 🙂

Ovo je bilo nekoliko prijedloga za manje “prometne” staze u zapadnom dijelu grada gdje živi većina naših članova. Istočni dio grada baš ne poznajem najbolje, ali siguran sam da je u Dotrščini puno manja gužva nego u Maksimiru. Ljubiteljima traila uvijek ostaje pregršt planinarskih staza na Medvednici. Jedino izbjegavajte Bikčevićevu stazu na kojoj uvijek ima puno planinara i rekreativaca, no možda sada kad su planinarski domovi zatvoreni bude i manje ljudi na stazama.

Još ćemo malo pričekati za ovakav grupni trening u šumi

 

Naravno, ljude ćete izbjeći i ako odete na trening rano ujutro ili kasno navečer.

Napisao: Goran Murić